1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer

Biedrzeniec mniejszy

Biedrzeniec mniejszy (Pimpinella saxifraga L.) Biedrzeniec mniejszy ma około 50cm wysokości,o charakterystycznym zapachu,przypominającym pietruszkę. Wyglądem swym przypomina kminek. Kwiaty drobne,białe,czasem różowe,zebrane... Czytaj więcej

Choroby układu krążenia

O stanie układu krążenia w wieku podeszłym decydują głównie dwa najistotniejsze procesy chorobowe: miażdżycowe stwardnienie tętnic oraz nadciśnienie tętnicze. Istota... Czytaj więcej

Nalewki pieprzowe

Nalewka pieprzowa – nalewka z pieprzu czarnego. Pieprz czarny – pnącze o liściach jajowatych lub sercowatych. Drobne biało – zielone kwiaty... Czytaj więcej

Maseczki ziołowe do cery wrażliwej i nor…

Maseczka ziołowa – do cery normalnej i wrażliwej. Składniki : 2 łyżki kwiatu rumianku 2 łyżki kwiatu lipy 2 łyżeczki lawendy 1 łyżeczka szałwii Wykonanie : Wszystkie... Czytaj więcej

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się skórnymi wypryskami, występującymi u niemowląt, zwykle po ukończeniu 3 Atopowe zapalenie skóry u dziecimiesięcy życia. Jest to choroba typu uczuleniowego. Częściej atakuje dzieci rodziców „uczuleniowców”. Przyczyną zmian jest nieprawidłowe reagowanie dzieci z wrodzoną skłonnością do chorób uczuleniowych na czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne. Dlaczego tylko niektóre dzieci reagują nieprawidłowo, dokładnie nie wiadomo.

W atopowym zapaleniu skóry pojawiają się czerwone, nieregularne plamki, złożone z drobniutkich grudek. Intensywność zabarwienia jest różna. Od różowego, w lekkiej postaci, do ciemnoczerwonego o ciężkim przebiegu. Wysypka silnie swędzi, niemowlę ją stale pociera lub jest tylko niespokojne, ponieważ jeszcze nie umie się drapać. Jeśli pociera wysypkę, to dołącza się zwykle wysięk surowiczy, który zasycha w strupy. Zależnie od nasilenia mogą być większe lub mniejsze obszary zajętej skóry. U niemowląt początkowo uwidaczniają się na policzkach lub czole, rozprzestrzeniają się w kierunku uszu i na szyję. U dziecka powyżej roku wysypki takie pojawiają się wszędzie, najczęściej jednak w zgięciach kończyn górnych i dolnych. Skóra w tych miejscach jest popękana, czasem krwawi. Wygląd zmian skórnych zmienia się z godziny na godzinę. Zimno ciepło lub pocieranie mogą je nasilać. Choroba najczęściej mija po pierwszym, czasem po trzecim roku życia, niekiedy w wieku szkolnym lub w okresie dojrzewania. Bywa jednak,że kończą się zmiany skórne, a dziecko zaczyna miewać pokrzywki, katary sienne lub astmę. Częściej chorują dzieci otyłe.

Leczenia zawsze ustala lekarz. Zawsze trzeba stosować skrupulatnie zabiegi higieniczne, a także lecznicze, do których należą kąpiele. Najprostszą kąpielą jest dodanie do wody naparu rumianku. Można też do kąpieli używać otrąb zanurzonych w wodzie w woreczku z gazy albo mąkę ziemniaczaną, ugotowaną w wodzie, którą dodaje się następnie do kąpieli w takiej ilości aby woda była lekko śliska.

U niemowląt najczęściej czynnikiem uczulającym jest białko mleka krowiego. Zamiana mieszanek z mleka krowiego na mieszanki z soi daje dużą poprawę lub wyleczenie. Czasem zachodzi konieczność wyeliminowania z diety wywarów mięsnych i owoców cytrusowych.

Niekiedy pomaga podawanie przez kilka tygodni świeżej skrobanej słoniny po 1 łyżeczce do herbaty. Można ją dokładać do zupy jarzynowej lub innego posiłku.

Na zmiany skórne stosuje się okłady złożone z 2 – 3 liści kapusty, ugotowanej do miękkości w mleku. Po wyjęciu i roztarciu miesza się ją z otrębami w takiej ilości, aby utworzyła się papka. Okład powinno się trzymać na skórze prze 10 minut, 2 razy dziennie.

Leczenie ziołami.

Niektórym dzieciom pomaga picie słabej herbatki z ziela dziurawca oraz mieszanki:

Mieszanka I

 • Ziele skrzypu  --  20 g
 • Ziele rdestu ptasiego  --  20 g
 • Koszyczek rumianku --   20 g
 • Liść pokrzywy -- 20 g
 • Liść czarnej porzeczki --  20 g
 • Ziele fiołka trójbarwnego  --  20 g
 • Liść babki wąskolistnej  --  20 g

Przygotowanie i stosowanie. 1 łyżka ziół na 1 szklankę wrzątku: pozostawić na 10 -15 minut pod przykryciem. Podawać od 1 łyżeczki do 1/2 szklanki, w zależności od wieku, w wysypkach alergicznych, w skazie białkowej. Podstawową mieszankę można wykorzystać do kąpieli ( przygotować wtedy napar mocniejszy z około 30 - 50 g ziół na wanienkę wody).

Kąpiel – 10 minut, 3 razy w tygodniu.

Kąpiele lecznicze.

Mieszanka I

 • Koszyczek rumianku  --  50 g
 • Korzeń prawoślazu  -- 50 g

Przygotowanie i stosowanie. Wyciąg z 60 – 100 g mieszanki na wanienkę wody. Do kąpieli dodać nieco krochmalu ( rozgotowanej mąki ziemniaczanej). Jest to kąpiel osłaniająca, polecana w zmianach skórnych na tle uczuleniowym, również w skazie białkowej niemowląt, w wyprysku. Znosi uczucie swędzenia skóry, łagodzi podrażnienia.

 

Kąpiele ziołowe – dla dzieci starszych i młodzieży.

Mieszanka II

 • Słoma owsa
 • Otręby pszenicy
 • Koszyczek rumianku
 • Kwiat nagietka

Przygotowanie i stosowanie. Około 300 g – 500 g słomy i 1 szklankę otrąb zalać 3 litrami wody, gotować 10 minut. Po odcedzeniu dodać uprzednio przygotowany napar z równych części kwiatów rumianku i nagietka ( ok. 30 – 50 g surowca ). Kąpiel osłaniająca, łagodząca świąd w przewlekłych chorobach skóry.

Preparaty: Sanofil ( Herbapol) – aerozolowy preparat stosowany dla dzieci powyżej 1 roku w wypryskach uczuleniowych. Tormentiol ( maść), stosowana w pokrzywkach, wypryskach uczuleniowych i świądzie.

 

Źródło Medycyna naturalna.

Komentarze   

 
0 #1 erzecznik-decubal 2013-08-15 06:35
Pomocne w walce z suchą i bardzo suchą skórą są dermokosmetyki firmy Decubal. Co ważne produkty Decubal stale są poddawane testom podrażnieniowym . Zachęcam do bliższego zapoznania się z kosmetykami http://decubal.pl

Pozdrawiam,
Iwona Drobicz
eRzecznik Decubal
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież