1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer

Malina

Malina -Malina właściwa (Rubus idaeus L.) Malina jest rośliną krzewiastą występującą w lasach i zagajnikach Europy i Azji. W Polsce występuje... Czytaj więcej

Zapalenie gruczołu przedsionkowego więks…

Zapalenie to powstaje w wyniku zakażenia bakteryjnego, często rzeżączkowego. Stwierdza się obrzęk u podstawy wargi sromowej większej, zaczerwienienie tej okolicy,... Czytaj więcej

Nalewka arcydzięglowa

Arcydzięgiel litwor – rośnie dziko w miejscach górzystych i liściastych, wilgotnych. Roślina niewielka, gładka, wewnątrz ma pusta, liście duże, podwójne... Czytaj więcej

Vayu Mudra - Mudra Wiatru

Vayu Mudra (Mudra Wiatru )     Mudra ma zastosowanie w leczeniu schorzeń reumatycznych takich jak ischias , reumatyzm , drżenie rąk lub... Czytaj więcej

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się skórnymi wypryskami, występującymi u niemowląt, zwykle po ukończeniu 3 Atopowe zapalenie skóry u dziecimiesięcy życia. Jest to choroba typu uczuleniowego. Częściej atakuje dzieci rodziców „uczuleniowców”. Przyczyną zmian jest nieprawidłowe reagowanie dzieci z wrodzoną skłonnością do chorób uczuleniowych na czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne. Dlaczego tylko niektóre dzieci reagują nieprawidłowo, dokładnie nie wiadomo.

W atopowym zapaleniu skóry pojawiają się czerwone, nieregularne plamki, złożone z drobniutkich grudek. Intensywność zabarwienia jest różna. Od różowego, w lekkiej postaci, do ciemnoczerwonego o ciężkim przebiegu. Wysypka silnie swędzi, niemowlę ją stale pociera lub jest tylko niespokojne, ponieważ jeszcze nie umie się drapać. Jeśli pociera wysypkę, to dołącza się zwykle wysięk surowiczy, który zasycha w strupy. Zależnie od nasilenia mogą być większe lub mniejsze obszary zajętej skóry. U niemowląt początkowo uwidaczniają się na policzkach lub czole, rozprzestrzeniają się w kierunku uszu i na szyję. U dziecka powyżej roku wysypki takie pojawiają się wszędzie, najczęściej jednak w zgięciach kończyn górnych i dolnych. Skóra w tych miejscach jest popękana, czasem krwawi. Wygląd zmian skórnych zmienia się z godziny na godzinę. Zimno ciepło lub pocieranie mogą je nasilać. Choroba najczęściej mija po pierwszym, czasem po trzecim roku życia, niekiedy w wieku szkolnym lub w okresie dojrzewania. Bywa jednak,że kończą się zmiany skórne, a dziecko zaczyna miewać pokrzywki, katary sienne lub astmę. Częściej chorują dzieci otyłe.

Leczenia zawsze ustala lekarz. Zawsze trzeba stosować skrupulatnie zabiegi higieniczne, a także lecznicze, do których należą kąpiele. Najprostszą kąpielą jest dodanie do wody naparu rumianku. Można też do kąpieli używać otrąb zanurzonych w wodzie w woreczku z gazy albo mąkę ziemniaczaną, ugotowaną w wodzie, którą dodaje się następnie do kąpieli w takiej ilości aby woda była lekko śliska.

U niemowląt najczęściej czynnikiem uczulającym jest białko mleka krowiego. Zamiana mieszanek z mleka krowiego na mieszanki z soi daje dużą poprawę lub wyleczenie. Czasem zachodzi konieczność wyeliminowania z diety wywarów mięsnych i owoców cytrusowych.

Niekiedy pomaga podawanie przez kilka tygodni świeżej skrobanej słoniny po 1 łyżeczce do herbaty. Można ją dokładać do zupy jarzynowej lub innego posiłku.

Na zmiany skórne stosuje się okłady złożone z 2 – 3 liści kapusty, ugotowanej do miękkości w mleku. Po wyjęciu i roztarciu miesza się ją z otrębami w takiej ilości, aby utworzyła się papka. Okład powinno się trzymać na skórze prze 10 minut, 2 razy dziennie.

Leczenie ziołami.

Niektórym dzieciom pomaga picie słabej herbatki z ziela dziurawca oraz mieszanki:

Mieszanka I

 • Ziele skrzypu  --  20 g
 • Ziele rdestu ptasiego  --  20 g
 • Koszyczek rumianku --   20 g
 • Liść pokrzywy -- 20 g
 • Liść czarnej porzeczki --  20 g
 • Ziele fiołka trójbarwnego  --  20 g
 • Liść babki wąskolistnej  --  20 g

Przygotowanie i stosowanie. 1 łyżka ziół na 1 szklankę wrzątku: pozostawić na 10 -15 minut pod przykryciem. Podawać od 1 łyżeczki do 1/2 szklanki, w zależności od wieku, w wysypkach alergicznych, w skazie białkowej. Podstawową mieszankę można wykorzystać do kąpieli ( przygotować wtedy napar mocniejszy z około 30 - 50 g ziół na wanienkę wody).

Kąpiel – 10 minut, 3 razy w tygodniu.

Kąpiele lecznicze.

Mieszanka I

 • Koszyczek rumianku  --  50 g
 • Korzeń prawoślazu  -- 50 g

Przygotowanie i stosowanie. Wyciąg z 60 – 100 g mieszanki na wanienkę wody. Do kąpieli dodać nieco krochmalu ( rozgotowanej mąki ziemniaczanej). Jest to kąpiel osłaniająca, polecana w zmianach skórnych na tle uczuleniowym, również w skazie białkowej niemowląt, w wyprysku. Znosi uczucie swędzenia skóry, łagodzi podrażnienia.

 

Kąpiele ziołowe – dla dzieci starszych i młodzieży.

Mieszanka II

 • Słoma owsa
 • Otręby pszenicy
 • Koszyczek rumianku
 • Kwiat nagietka

Przygotowanie i stosowanie. Około 300 g – 500 g słomy i 1 szklankę otrąb zalać 3 litrami wody, gotować 10 minut. Po odcedzeniu dodać uprzednio przygotowany napar z równych części kwiatów rumianku i nagietka ( ok. 30 – 50 g surowca ). Kąpiel osłaniająca, łagodząca świąd w przewlekłych chorobach skóry.

Preparaty: Sanofil ( Herbapol) – aerozolowy preparat stosowany dla dzieci powyżej 1 roku w wypryskach uczuleniowych. Tormentiol ( maść), stosowana w pokrzywkach, wypryskach uczuleniowych i świądzie.

 

Źródło Medycyna naturalna.

Komentarze   

 
0 #1 erzecznik-decubal 2013-08-15 06:35
Pomocne w walce z suchą i bardzo suchą skórą są dermokosmetyki firmy Decubal. Co ważne produkty Decubal stale są poddawane testom podrażnieniowym . Zachęcam do bliższego zapoznania się z kosmetykami http://decubal.pl

Pozdrawiam,
Iwona Drobicz
eRzecznik Decubal
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież