1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer

Higiena niemowląt i dzieci starszych

Higiena niemowląt.

Wiemy już, że niemowlęta są mało odporne i dlatego bardziej podatne na zachorowanie. Fakty te zmuszają do dokładnego Higiena niemowląt i dzieci starszychprzestrzegania zasad higieny.
 Dotyczy to zarówno otoczenia niemowlęcia, jak też przyrządzenia pokarmów.

Przed „przybyciem „ nowo narodzonego dziecka do domu, dobrze jest stworzyć dla niego własny kącik do przewijania, kąpania i spania.

Wszystko, co otacza malucha, powinno być szczególnie czysto utrzymane. Pieluszki, pościel i bieliznę dziecka należy do 3 miesiąca życia prasować. Naczynia gotuje się do 6 miesiąca życia. Potem wystarczy je parzyć. Niemowlę kąpie się codziennie, także w czasie choroby. Po oddaniu stolca lub moczu, każdorazowo należy dziecko podmywać i zmieniać mu pieluszkę. Ubrania niemowlęcia powinny być z materiałów bawełnianych.

Zakazane, bo bardzo niebezpieczne jest przegrzewanie dziecka. Błąd ten – często popełniany przez matki – może nawet być przyczyną zachorowania. Wprost przeciwnie – dziecko należy hartować, wychodzić z nim na spacery bez względu na pogodę. Dostarcza mu się wtedy świeżego, czystego powietrza, promieni nadfioletowych, które działają przeciwkrzywiczo, a także wrażeń wzrokowo – słuchowych i innych niż w domu.

Spacery powinny odbywać się w parkach nad wodą, z dala od ruchu miejskiego. Lepsze są wózki wyższe, bo im wyżej przebywa dziecko tym mniej wdycha bakterii osiadających na kurzu. Latem spacery rozpoczyna się już od pierwszych dni życia. Zimą, zależnie od temperatury, po 3 – 4 tygodni życia. Tylko rzęsisty deszcz i mróz poniżej – 10 C mogą być przeciwwskazaniem do pójścia na spacer. Spacerów nie należy przerywać gdy dziecko kaszle, ma katar, ale nie gorączkuje. Oprócz spacerów ważnym elementem w higienie są kąpiele ziołowe.

Kąpiele ziołowe.

 • Koszyczek rumianku.

Przygotowanie i stosowanie. Napar z 30 – 50 g/l wody dodaje się do kąpieli w celu uzyskania jasnożółtego zabarwienia wody. Temperatura kąpieli: 35 – 37 C. Zamiast rumianku można do kąpieli używać Azulanu lub olejku rumiankowego w ilości powodującej słabe zabarwienie wody.

Przygotowanie i stosowanie. Napar do przemywań z 3 – 5 g surowca na 1 – 2 szklanki wrzącej wody zaparzać 15 minut pod przykryciem. Zastosowanie – do przemywania twarzy, powiek i nosa.

Mieszanka I

 • Koszyczek rumianku   --  30 g
 • Ziele macierzanki  --  30 g

Przygotowanie i stosowanie. ok. 30 g ziół na jedną kąpiel. Zastosowanie – do przemywanie , powiek, twarzy i nosa (dla niemowląt w II półroczu życia).

Mieszanka II

 • Koszyczek rumianku  --  30 g
 • Kwiat lawendy   --  30 g
 • Pączki sosny   --  30 g
 • Ziele macierzanki  --  30 g

Przygotowanie i stosowanie. 30 – 40 g mieszanki ( dla niemowląt w II półroczu życia), zaparzać w 1 litrze, wody 30 minut, na wolnym ogniu, nie dopuszczając do wrzenia. Napar wlać do wanienki z wodą. Temperatura kąpieli: 35 – 37 C. Dla dzieci starszych przygotować napar mocniejszy, używać do 100 g ziół. Po każdej kąpieli dziecko powinno odpocząć w pozycji lezącej. Kąpiel stosować 2 – 3 razy w tygodniu.

Kąpiele ziołowe oprócz działania higienicznego wykazują właściwości lecznicze – odświeżają, uspokajają dziecko: w przypadku niemowląt zwiększają sprawność jego układu ruchowego.

W przypadku uczulenia nie stosować.

Źródło Medycyna naturalna.

 

Higiena dzieci starszych.

 

Kąpiele ziołowe.

Kąpiele higieniczne dzieci starszych, w odpowiednich warunkach mieszkaniowych, powinny być codzienne : 2 – 3 razy w tygodniu: może to być kąpiel ziołowa oczyszczająca, z takich ziół jak:

Mieszanka I

 • Liść mniszka lekarskiego  --  50 g
 • Liść pokrzywy   --  50 g
 • Liść czarnej porzeczki  --  50 g
 • Kwiat lawendy   --  25 g
 • Kwiat nagietka   --  25 g

Przygotowanie i stosowanie. Zioła ( do 100 g ) zaparzyć wrzącą wodą i używać do kąpieli jednorazowo ( 10-, 15 -minutowej).

Mieszanka II - kąpiel odprężająca, kojąca:

 • Koszyczek rumianku  --  30 g
 • Kwiatostan lipy  -- 30 g
 • Kwiat bzu czarnego  --  30 g
 • Kłącze tataraku   --  10 g

Przygotowanie i stosowanie. Zioła do (100 g ) zaparzać wrzącą wodą i używać do kąpieli jednorazowo ( 10 - . 15 – minutowej).

U dziewczynek, bez względu na warunki, konieczne jest codzienne podmywanie. Po ukończeniu roku należy dziecko stopniowo przyuczać do korzystania z nocniczka. Sadza się je na krótko w czasie, gdy możliwe jest oddanie stolca lub moczu. Nie dopuszcza się do zabaw na nocniczku, ponieważ dziecko nie będzie wiedziało, do czego nocniczek służy: czy do zabaw, czy do załatwiania fizjologicznych potrzeb. Nigdy nie należy gniewać się, gdy dziecko usiądzie bez efektu, natomiast nagradzać, gdy efekt jest.

Po 1 roku życia myje się ręce dziecka przed każdym posiłkiem, a buzię w razie potrzeby. Zęby czyści się od 3 roku życia, początkowo samą szczoteczką, potem gdy dziecko osiągnie umiejętność wypluwania z pastą.

Spanie powinno być w miarę regularne, ale potrzeby snu u malucha są różne i trzeba się z nimi liczyć. Nieprawidłowe jest zbyt wczesne układanie dziecka do spania: niech nie przebywa w łóżku, nie śpiąc.

Nie wolno przez pierwszych kilka lat pozostawiać dziecka samego w domu nawet podczas snu. Jeśli się bowiem obudzi i zauważy, że jest samo, mogą pojawić się różnorodne nerwice, które bardzo trudno poddają się leczeniu.

Warto przeczytać :

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież