1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer

Masaż leczniczy i kosmetyczny - techniki masażu

Przygotowanie do masażu.

Bez trudu nauczysz się masażu,stosując się do podanych niżej wskazówek oraz ćwicząc tę sztukę z zaprzyjaźnioną osobą.

Zadbaj o to by w pokoju była odpowiednia temperatura i nastrojowe oświetlenie. Spokojna muzyka będzie wspaniałym tłem do relaksującego masażu. Pamiętaj, że twoje ruchy powinny być łagodne i płynne.

Potrzebne jest wygodne, stabilne miejsce do leżenia. Zawodowi masażyści używają specjalnych, dobrze przymocowanych stołów o szerokości 60 cm i długości 180 cm.

Najlepszą wysokość stołu wyznaczą końce palców twoich opuszczonych swobodnie rąk.

Możesz użyć długiego stołu lub wąskiego, stabilnego łóżka, na który położysz koc lub cienki piankowy materac.

Olejki do masażu chroń przed rozlaniem, ale w czasie masażu miej go zawsze w zasięgu ręki. Osoba masowana powinna być rozebrana. Części ciała nie masowane przykrywaj ręcznikiem, by nie traciły ciepła. Przed przystąpieniem do masażu upewnij się, czy twoje ręce są ciepłe i czyste. Jeśli ręce masz zimne – rozgrzej je.

 

Przeciwwskazania.

 • Masaż po gorącej kąpieli czy saunie może nie przynieść efektu, wtedy bowiem skóra przez blisko godzinę usuwa toksyny i nadmiar wilgoci. Nie wchłonie zatem olejków.
 • Nie wykonuj masażu takiej okolicy ciała, która u masowanego lub u ciebie powoduje nieprzyjemne uczucie.
 • Nie wykonuj masażu u osoby gorączkującej lub chorej na grypę, może wówczas rozszerzyć infekcję. Z tych samych przyczyn nie rób masażu przy podejrzeniu choroby nowotworowej.
 • Nie wykonuj masażu osobie po niedawno przebytej operacji.
 • Unikaj miejsc po świeżych złamaniach, ze zmianami żylakowymi, z wysypką i skaleczeniami oraz obrzmiałych.
 • Nie wykonuj masażu osobie z chorobą serca.
 • Przy ostrym bólu pleców.
 • Zaraz po jedzeniu.
 • Zrezygnuj z masażu, jeśli masz wątpliwości, czy jest wskazany.

 

Techniki masażu.

Oto trzy podstawowe techniki wykonywania masażu:

 

Głaskanie.

Długie głaskanie poprawia ukrwienie tkanek.

Ruchy głaskania należy wykonywać od obwodu w kierunku serca. Ruch powrotny zaś od serca, z mniejszą siłą, obejmując możliwie dużą powierzchnię ciała. Całe ręce muszą być rozluźnione i powinny przesuwać się po skórze.

masaż głaskanie 2Masaż głaskanie 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ugniatanie.

Sprężysty ruch pobudza mięśnie, poprawia krążenie i usuwa zmęczenie, pomaga wydalić zbędne metabolity, które odłożyły się w mięśniach podczas wysiłku.

Chwytaj i ugniataj jedną ręką, później drugą. Powtarzaj ten ruch podobny do ugniatania ciasta, obejmując przyległe obszary ciała. Wykonuj to wolno, ale rytmicznie, po relaksującym głaskaniu.

 

masaz ugniatanie 2masaż ugniatanie 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tarcie.

Te ruchy pomagają usunąć zbędne płyny, pobudzają krążenie w układzie limfatycznym.

Naciskaj dłonią na skórę, zataczaj kręgi, lekko przy tym naciskając. Na małej powierzchni skóry używaj kciuków zamiast dłoni.

masaz tarcie1masaz tarcie2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Masaż pleców.

Plecy są dobrym miejscem, by poznać siłę nacisku rąk przy masażu. To także ta część ciała, której masaż, u większości ludzi, wywołuje przyjemne doznania.

Ułóż swojego partnera na brzuchu, z rękoma wyciągniętymi wzdłuż tułowia lub ułożonymi pod głową.

Rozpocznij od położenia jednej ręki na czubku głowy. Trzymaj ją w tym miejscu prze kilka sekund – ułatwi ci to kontakt z osobą przygotowaną do masażu. Oddychaj wolno i głęboko, zrelaksuj się.

Około 1jednej łyżeczki wybranego olejku nalej na rękę ( początkowo będzie to więcej, niż zamierzałeś). Zazwyczaj do masażu pleców potrzeba od 2 do 4 łyżeczek, w zależności od tego, jak sucha jest skóra. Rozetrzyj olejek w dłoniach i posmaruj nim całe plecy.

 

masaz pleców 1

 

 

1.Rozpocznij od szczytu pleców, układając ręce po obu stronach kręgosłupa z palcami skierowanymi ku górze. Posuwaj ręce do góry – do podstawy szyi, następnie na boki – do ramion i wróć do pozycji wyjściowej. Powtarzaj głaskanie, aż do naoliwienia pleców. Dołączaj ruchy okrężne po obu stronach kręgosłupa. Powoli i rytmicznie wracaj do podstawy kręgosłupa.

 

 

 

 

 

 

 

 

masaz plecow 2

 

 

 

2.Teraz masuj jedną stronę ciała, ugniataj skórę od szczytu pleców do górnej części ramion. W miejscach z większą podściółką tłuszczową ugniataj łagodniej, używając palców i kciuka zamiast całej ręki. Nie szczyp! Powtórz to samo po drugiej stronie kręgosłupa, delikatniej głaszcząc skórę ku dołowi.

 

 

 

 

 

 

 

 

masaz pleców 3

 

 

3.Rozpoczynając od kręgosłupa, wykonaj ruchy rozcierające kciukami do szyi i nad łopatkami. Naciskaj na mięśnie, nie na kości, i pracuj obiema rękami równocześnie. Wróć do dolnej części kręgosłupa ślizgowo, rytmicznym masażem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

masaz pleców 4

 

 

4.Wykonaj małe ruchy pocierania kciukami, rozpoczynając od okolicy krzyżowej i pasa, poruszając się na zewnątrz nad biodrami. Masaż kończy seria długich, powolnych ruchów głaskania, pozwalająca odpocząć rękom. Po kilku sekundach cofnij ręce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Masaż ramion.

Użyj kilku kropli olejku na każde ramię. Trzymając rękę partnera masuj ją drugą ręką od nadgarstka ku górze. Powtórz to samo po wewnętrznej stronie. Ugniataj miejsce po miejscu, wykonując małe kółeczka. Pocieraj zmiany reumatyczne. Wymasuj mięśnie barku i zakończ ruchami głaskania, pozwalając twojej ręce iść śladami opuszków palców.

Powtórz to samo na drugiej ręce.

 

Masaż nóg.

Ułóż masowanego na brzuchu i zacznij masaż od tyłu nogi. Kilka kropli olejku nalej na dłoń, potrzyj delikatnie swoje ręce i ułóż dłonie na łydkach.

Wykonuj ruchy po tylnej powierzchni podudzia do góry. Głaszcz kończynę ku górze, od czasu do czasu również ku dołowi, dla równomiernego pokrycia nogi olejkiem. Nie naciskaj mocno w okolicy podkolanowej. Na udzie przechodź od głaskanie do gniecenia. Przesuwaj ręce na boki zakończ masowanie tylnej powierzchni uda.

Odwróć masowaną osobę na plecy, przykryj ręcznikiem chroniąc przed utratą ciepła i masuj przednią powierzchnię nóg. Połóż ręce w poprzek nogi, masując po bokach ku górze, jedną ręką za drugą. Posuwaj je pewnie i mocno do góry, słabo na dół. Powtórz to na drugiej nodze.

Wykonaj koliste ruchy palcami lub kciukami wokół kostek i kolan. Zakończ relaksującym głaskaniem od kostek do góry nóg.

 

Masaż stóp.

Dla treningu zrób masaż własnych stóp lub bliskiej osoby. Świeżo umyte stopy wytrzyj do sucha.

Nalej łyżeczkę olejku na dłoń, wetrzyj w obie ręce i weź jedną stopę. Połóż jedną rękę pod stopą, a drugą na jej grzbiecie. Zacznij rozcierać olejek jedną ręką ku górze do pięty, a drugą do palucha. Wetrzyj dobrze olejek w skórę stopy, powtarzając wielokrotnie ten ruch. Palce masuj osobno, każdy od czubka do podstawy: zaczynaj od dużego palca.

Powtórz to samo na drugiej stopie.

Chwyć obie stopy tak, by opierając kciuki na piętach, dalszą część stóp objąć palcami rąk. Przesuwaj kciuki od pięt po podeszwie do palców, od brzegu pięt do środka podeszwy.

Wszystkie ruchy na podeszwie powinny być dość mocne. Wykonane zbyt delikatnie mogą powodować łaskotanie.

Własnoręczny masaż twarzy.

Umyj starannie twarz, nalej 2 łyżeczki olejku na spodeczek. Przed naoliwieniem rąk ułóż je na twarzy tak, by palce dotykały skroni, dłonie zaś policzków i brody. Trzymaj ręce tak przez kilka chwil, po czym powoli przesuń palce w stronę uszu, jakby usuwając zmęczenie i napięcie z czoła.

Teraz zanurz palce w olejku i delikatnie rozprowadź go w dłoniach.

Zazwyczaj stosuje się delikatny masaż skóry twarzy, szczególnie wokół oczu. Zacznij nad policzkami, przesuwaj palce ku górze, okrążaj oczy w kierunku brwi. Dodaj nieco olejku i masuj skórę podbródka ku górze i dołowi.

Połóż palce na środku czoła. Naciskając delikatnie, przesuwaj ręce ku skroni i w dół do linii włosów.

Powtarzaj ten ruch kilkakrotnie. Tę część masażu kończy mocniejszy, kilkusekundowy, ucisk na środku czoła.

Połóż kciuki na brodzie i przesuwaj powoli wzdłuż linii żuchwy aż do uszu. Powtarzając ten ruch, umieszczaj palce za każdym razem nieco wyżej aż do kości policzkowej. Następnie masuj delikatnie całą twarz, od dołu do góry. Za uszami zrób małe, okrężne ruchy opuszkami palców.

Delikatnie ugniataj małżowiny uszne, zaczynając od góry. Zakończ, pociągając trzy razy każdy płatek uszny.

Na zakończenie masażu twarzy zasłoń dłońmi oczy na 20 sekund. Nie odrywaj nagle dłoni, powoli odsłoń twarz.

 

Masaż twarzy – kilka podstawowych ruchów wykonywanych przy masażu twarzy.

masaz twarzy1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

masaz twarzy2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

masaz twarzy4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

masaz twarzy3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło. Wielka księga ziół.

Komentarze   

 
0 #2 Grażyna 2016-08-02 12:53
Bardzo dzieęuję za jasny i konkretny opis. Dopiero uczę się więc te techniki są idealne. Dziękuje za możliwość poznania i pozdrawiam :)
Cytować
 
 
0 #1 Łukasz 2013-09-03 20:46
Bardzo fajne techniki, bazujące oczywiście na "klasyku", polecam !!
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież