1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Meridian wątroby stopy – Jueyin

Meridian wątroby ma swoje źródło w paluchu stopy. Przebiega on najpierw przez grzbiet stopy i przechodzi z przodu kostki wewnętrznej. Na wewnętrznej stronie podudzia krzyżuje się z meridianem śledziony. Stąd dalej przechodzi z tyłu meridianu śledziony. Po okrążeniu zewnętrznych narządów płciowych z okolicy pachwinowej wstępuje na podbrzusze zbliżając się do linii środkowej ciała. Dalej biegnie łukiem w kierunku wątroby. Łączy się z wątrobą, od której bierze nazwę, oraz łączy się z pęcherzykiem żółciowym – pustym narządem, partnerem Yang. Od przepony meridian pozbawiony jest bezpośrednich punktów akupunktury, dalej wstępuje do głowy i łączy się z oczami, a kończy się na szczycie głowy. Jedna gałąź boczna kieruje się do oka w dół i okrąża usta. Druga gałąź boczna wychodzi z wątroby, przechodzi przez przeponę i łączy się w płucach z meridianem płuc: w ten sposób zamyka się obieg regularnych dwunastu meridianów.

Meridian wątroby ma 14 punktów.

Objawy chorobowe: lumbago, przeczulica uciskowa klatki piersiowej, wymioty, moczenie, zatrzymanie moczu, przepuklina, bóle podbrzusza, bóle w obszarze meridianu.

Najczęściej nakłuwane punkty :

 

  • 1.Dadun ( Wątroba 1 )
  • 2.Xingjiang ( Wątroba 2 ), punkt uspokajający, sedatywny,
  • 3.Taichong ( Wątroba 3 ), punkt źródłowy,
  • 4.Ligou ( Wątroba 5 ), punkt Lo ( przepustowy ),
  • 5.Ququan ( Wątroba 8 ), punkt tonizujący,
  • 6.Yinbao ( Wątroba 9 ),
  • 7.Zhangmen ( Wątroba 13 ),
  • 8.Qimen ( Wątroba 14 ), punkt zgodności przedniej ( alarmowy wątroby ),

 

Opis punktów i właściwości terapeutycznych:

1.Dadun (Wątroba 1 ), punkt umiejscowiony na grzbiecie palucha, 4 mm dośrodkowo od rogu bocznego nasady paznokcia.

Wskazania do nakłuwania przy chorobach: wzdęciu brzucha, kolce jelitowej, bólu w cewce moczowej, krwawieniu z narządu rodnego, bólu żołędzi członka, moczeniu nocnym i bólu jajnika.

2.Xingjiang ( Wątroba 2 ), punkt umiejscowiony na grzbiecie stopy u podstawy palców I i II, tuż poza fałdem skórnym łączącym oba te palce.

Wskazania do nakłuwania przy chorobach: kolce nerkowej, bolesnych obfitych miesiączkach, bólu oka i zapaleniu spojówki, moczeniu nocnym, koce nerkowej, bólu głowy, padaczce, bezsenności. Punkt uspokajający i przeciwkurczowy – w odniesieniu do mięśni gładkich.

3.Taichong ( Wątroba 3 ) punkt umiejscowiony na grzbiecie stopy pomiędzy I i II kością śródstopia, 1 cun dośrodkowo od punktu Xingjiang ( Wątroba2 )

Wskazania do nakłuwania przy chorobach : nudnościach, bólu mięśni łydki, bólu w okolicy wątroby, krwawieniu z narządu rodnego, zawrotach głowy, bólu głowy okolicy wierzchołkowej, bezsenności, stanie pobudzenia i niepokoju, padaczce, drgawkach u dzieci, zakłóceniu czynności narządu wzroku. Punkt antystresowy i rozluźniający mięśnie prążkowane.

4.Ligou ( Wątroba 5 ), punkt umiejscowiony na przyśrodkowej powierzchni podudzia, 5 cunów powyżej wierzchołka kostki przyśrodkowej, na tylnym brzegu kości piszczelowej.

Wskazania do nakłuwania przy chorobach : zaburzeniach w oddawaniu moczu, nieregularnych krwawieniach miesięcznych.

5.Ququan ( Wątroba 8 ), punkt umiejscowiony po stronie przyśrodkowej stawu kolanowego. Przy nodze zgiętej w kolanie punkt ten usytuowany jest powyżej przyśrodkowego końca fałdu podkolanowego, tuż poza kłykciem przyśrodkowym kości udowej na przednim brzegu przyczepu mięśni półbłoniastego i półścięgnistego.

Wskazania do nakłuwania przy chorobach : bólu w stawie kolanowym po stronie wewnętrznej, zakłóceniach czynności wątroby, bólu sromu i odbytu, zaburzeniach w oddawaniu moczu, bólu cewki moczowej, świądzie krocza, przedwczesnym wytrysku, stanie pobudzenia i niepokoju . Ququan zwie się punktem słodyczy życia.

6.Yinbao ( Wątroba 9 ), punkt umiejscowiony na przyśrodkowej powierzchni uda, 4 cuny powyżej punktu Ququana ( Wątroba 8 ).

Wskazania do nakłuwania przy chorobach : zaburzeniu w oddawaniu moczu, kurczu mięśni przywodzących kończyny dolnej. Punkt ten nakłuwa się u ludzi na ogół złych.

7.Zhangmen ( Wątroba 13 ), punkt umiejscowiony na powierzchni bocznej powłok brzucha, na wolnym końcu XI żebra.

Wskazania do nakłuwania przy chorobach : zapaleniu wątroby, żółtaczce, bólu wątroby i pęcherzyka żółciowego, kolce żołądkowej, dyspepsji, wymiotach, biegunce, nerwicy depresyjnej. Punkt ten usprawnia przemianę materii i działa odczulająco ( dlatego nakłuwa się go w chorobach skóry ).

8.Qimen ( Wątroba 14 ), punkt umiejscowiony na przedniej powierzchni klatki piersiowej, w szóstej przestrzeni międzyżebrowej w linii środkowo – obojczykowej.

Wskazania do nakłuwania przy chorobach : wymiotach, czkawce, dyspepsji, bólu klatki piersiowej i okolic podżebrza , chorobie wątroby,zapaleniu opłucnej, nerwobólu międzyżebrowym, dychawicy oskrzelowej. Punkt ten usprawnia przemianę materii i działa odczulająco, dlatego jest stosowany w chorobach skórnych.

meridan watroby

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież