1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Tasznik

Tasznik –Tasznik pospolity, tobołki pastusze, bydelnik (Capsella bursa –pastoris L.Med.) Tasznik chwast pospolity trudny do wytępienia, występujący na polach, pastwiskach, ugorach,... Czytaj więcej

Rozedma płuc

Rozedma płuc powstaje w wyniku zwiększenia ciśnienia w drogach oddechowych, a zwłaszcza w pęcherzykach płucnych, i zmniejszenia sprężystości oraz oporności... Czytaj więcej

Nalewka morelowa

Nalewka morelowa – nalewka z moreli. Morela – drzewo owocowe. Liście sercowate, kwiaty białe rozwijające się wczesną wiosną przed liśćmi. Owoce... Czytaj więcej

Pielęgnacja oczu

Najlepszym środkiem na czyste, błyszczące oczy jest dobry sen. „Stosowna długość regularnego i spokojnego snu jest wielkim przyjacielem kobiecego czaru”... Czytaj więcej

Meridian wątroby stopy – Jueyin

Meridian wątroby ma swoje źródło w paluchu stopy. Przebiega on najpierw przez grzbiet stopy i przechodzi z przodu kostki wewnętrznej. Na wewnętrznej stronie podudzia krzyżuje się z meridianem śledziony. Stąd dalej przechodzi z tyłu meridianu śledziony. Po okrążeniu zewnętrznych narządów płciowych z okolicy pachwinowej wstępuje na podbrzusze zbliżając się do linii środkowej ciała. Dalej biegnie łukiem w kierunku wątroby. Łączy się z wątrobą, od której bierze nazwę, oraz łączy się z pęcherzykiem żółciowym – pustym narządem, partnerem Yang. Od przepony meridian pozbawiony jest bezpośrednich punktów akupunktury, dalej wstępuje do głowy i łączy się z oczami, a kończy się na szczycie głowy. Jedna gałąź boczna kieruje się do oka w dół i okrąża usta. Druga gałąź boczna wychodzi z wątroby, przechodzi przez przeponę i łączy się w płucach z meridianem płuc: w ten sposób zamyka się obieg regularnych dwunastu meridianów.

Meridian wątroby ma 14 punktów.

Objawy chorobowe: lumbago, przeczulica uciskowa klatki piersiowej, wymioty, moczenie, zatrzymanie moczu, przepuklina, bóle podbrzusza, bóle w obszarze meridianu.

Najczęściej nakłuwane punkty :

 

  • 1.Dadun ( Wątroba 1 )
  • 2.Xingjiang ( Wątroba 2 ), punkt uspokajający, sedatywny,
  • 3.Taichong ( Wątroba 3 ), punkt źródłowy,
  • 4.Ligou ( Wątroba 5 ), punkt Lo ( przepustowy ),
  • 5.Ququan ( Wątroba 8 ), punkt tonizujący,
  • 6.Yinbao ( Wątroba 9 ),
  • 7.Zhangmen ( Wątroba 13 ),
  • 8.Qimen ( Wątroba 14 ), punkt zgodności przedniej ( alarmowy wątroby ),

 

Opis punktów i właściwości terapeutycznych:

1.Dadun (Wątroba 1 ), punkt umiejscowiony na grzbiecie palucha, 4 mm dośrodkowo od rogu bocznego nasady paznokcia.

Wskazania do nakłuwania przy chorobach: wzdęciu brzucha, kolce jelitowej, bólu w cewce moczowej, krwawieniu z narządu rodnego, bólu żołędzi członka, moczeniu nocnym i bólu jajnika.

2.Xingjiang ( Wątroba 2 ), punkt umiejscowiony na grzbiecie stopy u podstawy palców I i II, tuż poza fałdem skórnym łączącym oba te palce.

Wskazania do nakłuwania przy chorobach: kolce nerkowej, bolesnych obfitych miesiączkach, bólu oka i zapaleniu spojówki, moczeniu nocnym, koce nerkowej, bólu głowy, padaczce, bezsenności. Punkt uspokajający i przeciwkurczowy – w odniesieniu do mięśni gładkich.

3.Taichong ( Wątroba 3 ) punkt umiejscowiony na grzbiecie stopy pomiędzy I i II kością śródstopia, 1 cun dośrodkowo od punktu Xingjiang ( Wątroba2 )

Wskazania do nakłuwania przy chorobach : nudnościach, bólu mięśni łydki, bólu w okolicy wątroby, krwawieniu z narządu rodnego, zawrotach głowy, bólu głowy okolicy wierzchołkowej, bezsenności, stanie pobudzenia i niepokoju, padaczce, drgawkach u dzieci, zakłóceniu czynności narządu wzroku. Punkt antystresowy i rozluźniający mięśnie prążkowane.

4.Ligou ( Wątroba 5 ), punkt umiejscowiony na przyśrodkowej powierzchni podudzia, 5 cunów powyżej wierzchołka kostki przyśrodkowej, na tylnym brzegu kości piszczelowej.

Wskazania do nakłuwania przy chorobach : zaburzeniach w oddawaniu moczu, nieregularnych krwawieniach miesięcznych.

5.Ququan ( Wątroba 8 ), punkt umiejscowiony po stronie przyśrodkowej stawu kolanowego. Przy nodze zgiętej w kolanie punkt ten usytuowany jest powyżej przyśrodkowego końca fałdu podkolanowego, tuż poza kłykciem przyśrodkowym kości udowej na przednim brzegu przyczepu mięśni półbłoniastego i półścięgnistego.

Wskazania do nakłuwania przy chorobach : bólu w stawie kolanowym po stronie wewnętrznej, zakłóceniach czynności wątroby, bólu sromu i odbytu, zaburzeniach w oddawaniu moczu, bólu cewki moczowej, świądzie krocza, przedwczesnym wytrysku, stanie pobudzenia i niepokoju . Ququan zwie się punktem słodyczy życia.

6.Yinbao ( Wątroba 9 ), punkt umiejscowiony na przyśrodkowej powierzchni uda, 4 cuny powyżej punktu Ququana ( Wątroba 8 ).

Wskazania do nakłuwania przy chorobach : zaburzeniu w oddawaniu moczu, kurczu mięśni przywodzących kończyny dolnej. Punkt ten nakłuwa się u ludzi na ogół złych.

7.Zhangmen ( Wątroba 13 ), punkt umiejscowiony na powierzchni bocznej powłok brzucha, na wolnym końcu XI żebra.

Wskazania do nakłuwania przy chorobach : zapaleniu wątroby, żółtaczce, bólu wątroby i pęcherzyka żółciowego, kolce żołądkowej, dyspepsji, wymiotach, biegunce, nerwicy depresyjnej. Punkt ten usprawnia przemianę materii i działa odczulająco ( dlatego nakłuwa się go w chorobach skóry ).

8.Qimen ( Wątroba 14 ), punkt umiejscowiony na przedniej powierzchni klatki piersiowej, w szóstej przestrzeni międzyżebrowej w linii środkowo – obojczykowej.

Wskazania do nakłuwania przy chorobach : wymiotach, czkawce, dyspepsji, bólu klatki piersiowej i okolic podżebrza , chorobie wątroby,zapaleniu opłucnej, nerwobólu międzyżebrowym, dychawicy oskrzelowej. Punkt ten usprawnia przemianę materii i działa odczulająco, dlatego jest stosowany w chorobach skórnych.

meridan watroby

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież