1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Lubczyk

LubczykLubczykLubczyk ogrodowy,lubczyk lekarski,magi (Levisticum officinale Koch L.)

Lubczyk pochodzi prawdopodobnie z Iranu,choć zdziczały występuje dziś już w całej Europie,szczególnie masowo w Ligurii we Włoszech,a także w Ameryce Północnej. W Polsce od lat uprawiany jest w ogródkach wiejskich,a obecnie na większą skalę na specjalnych plantacjach.

Jest to bylina o wysokości od pół do półtora metra. Łodygę ma nagą,liście połyskujące,na szczytach pędów tworzą się baldachokształtne kwiatostany z niepozornymi żółtawymi,pięciokrotnymi kwiatkami. Korzenie lubczyku zbiera się jesienią z roślin kilkuletnich. Wykopane i dobrze umyte mogą być dopiero suszone.

Surowcem leczniczym jest korzeń,natomiast liście są zbierane do celów kulinarnych.

 

Skład i działanie.

Korzeń lubczyku zawiera olejek eteryczny,żywice,kumaryny,kwasy organiczne (jabłkowy,chlorogenowy i kawowy),garbniki,sole mineralne (potas,wapń,magnez,sód bor,molibden,glin,mangan,żelazo i większych ilościach cynk,miedź i kobalt),skrobię i cukry. Liście natomiast zawierają sporo witaminy C, która jednak gnie przy gotowaniu lub suszeniu. W owocach jest dużo olejków eterycznych flawonoidów (rutyna),fitosteroli,olejku tłustego i witaminy E.

Korzeń lubczyku działa moczopędnie,wiatropędnie i wykrztuśnie oraz uspokajająco.

 

Zastosowanie w lecznictwie domowym.

Korzeń tworzenie się i wydzielanie się soków trawiennych,działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit,żołądka i dróg moczowych. Działa też wykrztuśnie przy zaflegmieniu dróg oddechowych.

 

Postać leku.

Odwar. 1 łyżkę rozdrobnionych korzeni zalać szklanka wody,dobrze wymieszać i ogrzewać przez 30 minut nie dopuszczając do wrzenia. Przecedzić,pić 3 razy dziennie po łyżce stołowej odwaru.

Dla celów leczniczych gotowanie korzenia nie jest wskazane.

Napar. 1 łyżkę rozdrobnionego korzenia zalewa się szklanką wrzątku,i parzy pod przykryciem 15 minut. Odcedzić. Pić 3 razy dziennie od 1 łyżki do 1/3 szklanki naparu przy wyczerpaniu nerwowym,a także zaflegmieniu dróg oddechowych.

 

Mieszanka moczopędna - zmieszać 30 g rozdrobnionego korzenia lubczyka, 20 g liści brzozy, 20 g ziela skrzypu, 20 g strąków fasoli, 10 g liści mącznicy lekarskiej, 10 g owoców dzikiej róży. 1 ½ łyżki mieszanki ziół wsypać do termosu zalać 2 szklankami wrzącej wody, zakręcić termos i odstawić na 1 godzinę. Pić po 1/3 szklanki naparu, 2 razy dziennie miedzy posiłkami.

 

Mieszanka wiatropędnazmieszać 50 g rozdrobnionego korzenia lubczyka, 50 g rumianku, 25 g nasion anyżu, 25 g rozdrobnionego korzenia arcydzięgla. 1 łyżkę mieszanki ziół zalać 1 ½ szklanki ciepłej wody, ogrzewać na wolnym ogniu do wrzenia, odstawić na 15 minut, przecedzić. Pić po ½ szklanki, 2 razy dziennie po jedzeniu.

 

Mieszanka ziołowa żołądkowo – jelitowa - zmieszać 50 g owoców lub rozdrobnionego korzenia lubczyka, 50 g liści orzecha włoskiego, 25 g kminku, 25 g ziela krwawnika. 1 ½ łyżki mieszanki ziół zalać 2 szklankami wrzącej wody, naparzać pod przykryciem 15 minut, przecedzić. Pić po 2/3 szklanki naparu, 2 razy dziennie po jedzeniu. Stosować w lekkich przypadkach nieżytu żołądka i jelit, przebiegających z zaburzeniami trawiennymi i nieregularnymi wypróżnianiami.

 

Mieszanka ziołowa do kąpielizmieszać 50 g rozdrobnionego korzenia lubczyka, 50 g rozdrobnionego korzenia łopianu, 50 g ziela krwawnika. Mieszankę ziół zalać 4 litrami wody, ogrzewać na wolnym ogniu pod przykryciem do wrzenia, odstawić na 15 minut, przecedzić do wanny, napełnionej wodą do 1/3 wysokości o temperaturze 38 stopni, zioła wsypać do płóciennego woreczka zawiązać i zanurzyć w wannie. Kąpiel powinna trwać 15 - 20 minut, po kąpieli nie wycierać się tylko owinąć się dużym ręcznikiem kąpielowym i odpocząć 30 – 60 minut. Kąpiel stosować co 2 – 3 dni przez 4 tygodnie, przy dolegliwościach skórnych, przy zapaleniu i w stanach skurczowych pęcherza i organów płciowych.

 

Uwaga !

Przy stanach zapalnych nerek nie należy stosować lubczyku bez porozumienia się z lekarzem,ponieważ większe ilości mogą wywołać podrażnienia.

 

Komentarze   

 
-1 #1 DAREK 2013-08-12 15:29
A ZEBY DZIEWCZYNA SIE ZAKOCHALA I CIALA DALA??
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież