1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kąpiele kojące dla skóry

Kąpiele kojące.kąpiele kojące

Kąpiele te zaleca się w przewlekłych chorobach skóry, takich jak egzema, świerzbiączka, odmroziny, oparzenia i innych, powodujących świąd, przeczulicę i różne odmiany czucia spaczonego. Kąpiele te nie leczą, lecz łagodzą objawy chorób i dlatego nie mogą zastąpić leczenia podstawowego, stanowią jednak jego cenne uzupełnienie ( np.,w przypadku świądu związanego z cukrzycą). Kąpiele nie wyręczą lekarza i systematycznego leczenia.  Jeżeli przeczulica jest np., skutkiem urazu, może niekiedy zajść konieczność leczenia chirurgicznego ( np., wycięcie blizny).

Kąpiel w odwarze z otrąb pszennych.

Woreczek z płótna lnianego, bawełnianego lub jutowego napełnia się 2 kg otrąb i gotuje w kilku litrach wody przez 30 -40 minut. Odwar należy wlać do przegotowanej wody o temperaturze33 -37C, aby chory odczuwał przyjemne ciepło. Woreczek można kilkakrotnie wycisnąć lub zawiesić go poniżej kranu, tak aby był spłukiwany podczas napełniania wanny wodą. Kąpiel powinna trwać 10 – 15 minut. Można ją powtarzać codziennie. Kuracja składa się z 20 kąpieli.

 

Kąpiel w odwarze ze słodu jęczmiennego.

Łagodzące działanie ma również kąpiel z użyciem słodu jęczmiennego, w takiej samej ilości, wg. Podanego sposobu przygotowania.

Kąpiel w roztworze krochmalu.

Mąkę kartoflaną w ilości 0,5 -0,7 kg – uprzednio zagotowaną i rozcieńczoną – wlewa się do wody o temperaturze 33 – 37 C. Czas trwania kąpieli 10 – 15 minut, w odwarze po gotowaniu większej ilości ziemniaków, stosowana zazwyczaj w warunkach wiejskich, może spełniać podobną rolę.

W przypadkach, gdy przykre objawy np., świąd, dotyczą ograniczonych okolicy ciała, można stosować kąpiel częściową np., nasiadową, lub kąpiel innej okolicy ciała.

We wszystkich kąpielach typu kojącego nie należy używać mydła ani dodatków kąpielowych

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież