1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pielęgnacja dłoni i paznokci

Pielęgnacja rąk.

Pielęgnacja rąkWiększość prac domowych – jak wiadomo – niszczy ręce. Aby temu zapobiec, trzeba je myć kilka razy dziennie mydłem i ciepłą wodą. A po wytarciu nacierać kremami nawilżającymi. Kosmetyka naturalna zaleca następujące środki, które każdy może sam przygotować

I.

  • Białko 1 jajka ubite na pianę i dokładnie wymieszane z sokiem 1 cytryny i 2 łyżeczkami wody kolońskiej: płyn przechowywać w szczelnie zamkniętym naczyniu.

II.

  • Mieszanka wody kolońskiej, gliceryny i soku cytrynowego w równych częściach: powinna być zawsze świeża, lepiej więc przyrządzić porcje mniejsze, najwyżej na jeden dzień.
  • III.

Krem migdałowy

  • 125 golejku ze słodkich migdałów i 25 g esencji z gorzkich migdałów należy wymieszać na jednolitą masę z 25 g białego miodu, 10g mydła w płynie i 2 g esencji cytrynowej, przechowywać w zamkniętym naczyniu w chłodnym miejscu.

 

Aby skóra rąk była biała i pozbawiona stwardnień, do miski wody należy dodać szczyptę otrąb oraz szczyptę trocin drzewnych i podczas mycia mocno szorować nimi dłonie. 

Jeżeli ręce „przejdą” zapachem czosnku lub cebuli, dobrze jest natrzeć je wilgotnym popiołem, a potem umyć w mleku lub ciepłej wodzie. Jeżeli zaś „ przejdą” benzyną lub naftą, trzeba je – po umyciu w ciepłej wodzie z mydłem – natrzeć octem. 

Znakomitym środkiem przeciwko spierzchnięciom skóry jest mieszanka 100 g gliceryny, 50 g wody kolońskiej i soku z 1 cytryny. Należy nacierać nią dłonie po każdym myciu ( przed użyciem naczynie z mieszanką mocno wstrząsnąć).

 

Zdrowe paznokcie.

Zdrowe paznokcie są lekko różowe, a ich dolna część w kształcie półksiężyca – biała, nieprzezroczysta. Występujące na nich niekiedy białe plamki to nie oznaka specyficznej „urody”, ale zbytniej wrażliwości. Znakomicie usuwa je sok z cytryny, należy nim smarować paznokcie kilka razy dziennie.

 

Miękkie i łamliwe paznokcie staną się twarde, różowe i błyszczące po następującej miesięcznej kuracji:

  • Żółtko 1 jaj ugotowanego na twardo rozciera się tak długo z 2 g stopionego białego wosku i odrobiną (1 kropla) olejku migdałowego, aż powstanie krem.

Każdego wieczoru przed pójściem na spoczynek smaruje się tym kremem paznokcie i nakłada na dłonie rękawiczki. Ręce myje się rano w ciepłej wodzie.

 

W razie zaburzeń w rozwoju paznokci zaleca się stosowanie rano i wieczorem piętnastominutowej ciepłej ( 36 C) kąpieli rąk w wywarze z jarzębiny – 2 łyżki stołowe suszonych liści i kwiatu jarzębiny trzeba zalać ½ l wrzącej wody i odstawić na 5 minut, a potem gotować przez następne 5 minut i po ostygnięciu przecedzić. 

Obrzęki wokół paznokci ustępują pod wpływem stosowania codziennie rano i wieczorem piętnastominutowych gorących ( 39 C) kąpieli rąk w wywarze z soczewicy – 2 łyżki stołowe soczewicy gotuje się przez 15 minut w 0,6 l wody, a następnie przecedza. Efekt kuracji będzie jeszcze lepszy, jeśli chory paznokieć obłoży się po kąpieli przekrojonym na pół rodzynkiem, posypanym od wewnątrz sproszkowanym salmiakiem.

Pielęgnacja dłoni zaczerwienionych i spierzchniętych.

Bardzo często przyczyną zaczerwienionych rąk może być odmrożenie.

Oto kilka sposobów leczenia tej przykrej i nieestetycznej dolegliwości:

  • dłonie można moczyć w gorącej wodzie odlanej po gotowaniu ziemniaków,

  • moczyć w wywarze z selera :średniej wielkości selera pokroić zalać 1 litrem wody i gotować 30 minutstosować przemienne kąpiele rąk - w gorącej i zimnej wodzie przez 15 – 20 minut.

Po umyciu stosować nawilżające kremy.

Płyn do rąk :

Składniki :

W równych częściach- gliceryna, amoniak, sok z cytryny, woda kolońska

Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i stosować do nacierania dłonie .

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież