1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Zdrowie roślin i zapobieganie chorobom w hodowli

Zdrowie ziół.

Staranna pielęgnacja, zdrowy rozsądek oraz obserwacja zwykle wystarczają do utrzymania ziół w dobrej kondycji. Zioła są z reguły odporne na choroby i szkodniki, lecz złe warunki czynią je bardziej podatnymi. Zacznij więc zawsze od kontroli warunków fizycznych.

Zapobieganie szkodnikom i usuwanie ich.

Kupując nową roślinę sprawdź, czy pod liśćmi lub na ogonkach nie siedzą malutkie stworzonka. Dobrym sposobem zapobiegawczym jest zanurzenie rośliny w wodzie ze słabym roztworem środka do mycia naczyń. Przetrzymaj ręką bryłę ziemi lub przykryj folią lub kartonem, odwróć roślinę i zanurz delikatnie w roztworze.

 

Czytaj więcej: Zdrowie roślin i zapobieganie chorobom w hodowli

Pielęgnacja uprawy

Uprawa ziół w pomieszczeniu.

Sporo ziół wymaga słońca co najmniej przez sześć godzin dziennie. Bez dostatecznej ilości światła nadmiernie wyrastają, wytwarzają mniejsze liście i są mniej aromatyczne. Wybierając dla nich miejsce w pomieszczeniu pamiętaj, że szkło redukuje światło od 30 do 50 procent. Rozważ także wpływ otoczenia: szklane szyby przeciwległych budynków mogą odbijać światło jak lustro, południowe okno zaś może być zacienione przez wnękę lub mur. Białe ściany w pomieszczeniu zwiększają ilość światła. Codziennie lekko obracaj doniczki, by wszystkie części roślin były równomiernie naświetlone, lub pomyśl o doświetleniu sztucznym światłem.

Bazylia wymaga bardzo słonecznego miejsca i dobrze znosi suche powietrze. Macierzanki, szałwie, majeranek, pelargonie i lawenda również lubią bezpośrednie słońce.

 

Czytaj więcej: Pielęgnacja uprawy

Uprawa ziół w pojemnikach

Większość ziół dobrze rośnie w pojemnikach, a więc mieszkańcy miast mający balkony, taras na dachu czy tylko zaokienny parapet mogą się nim cieszyć. Zioła uprawiane w pojemnikach dzięki wytwarzanemu mikroklimatowi dobrze wyglądają i znakomicie rosną w grupie.

Pojemniki można przestawiać, na przykład na silniejsze słońce, aby uzyskać nowe walory estetyczne lub by wypełnić sezonowe luki. Łatwiej też pielęgnować rośliny.

Zanim zdecydujesz się na uprawę w pojemnikach na balkonie lub tarasie, upewnij się, czy ich konstrukcja jest wystarczająco mocna. Wilgotna ziemia jest bardzo ciężka. Rozważ, czy miejsce to nie jest narażone na przeciągi. Małe pojemniki mogą zostać zdmuchnięte, delikatne zioła zaś uszkodzone przez silny wiatr.

 

Czytaj więcej: Uprawa ziół w pojemnikach