1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Jałowiec

Jałowiec – jałowiec pospolity (Juniperus communis L.) Występuje na glebach piaszczystych i jałowych- stąd jego nazwa na całej półkuli północnej. W Polsce... Czytaj więcej

Łojotokowe zapalenie brzegów powiek. Zap…

Łojotokowe zapalenie brzegów powiek. Zapalenie brzegów powiek. Łojotokowe zapalenie powiek. Choroba ta powstaje wskutek nieprawidłowego działania gruczołów łojowych, umieszczonych na brzegach... Czytaj więcej

Nalewka z grejpfruta

Grejpfrut ( Citrus paradisi) – drzewo cytrusowe. Kwitnie biało. Owoce kuliste do piętnastu centymetrów średnicy. Zawiera w skórce pektyny i... Czytaj więcej

Domowe sposoby na pozbycie się piegów

1)Truskawki są jednym z najlepszych sposobów aby pozbyć się piegów. Dzięki dużej zawartości kwasu cytrynowego są rewelacyjnym owocem do walki... Czytaj więcej

Glistnik

GlistnikGlistnik -Jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.)

 

Występuje pospolicie w ogrodach,zaroślach,na przydrożach i rumowiskach,w miejscach ocienionych i wilgotnych. Wczesną wiosną lub jeszcze jesienią roślina wypuszcza przyziemną rozetę liści,następnie tworzą się nikłe łodygi z jaskrawożółtymi kwiatami,a po przekwitnięciu owoce podobne do strąków. Cechą charakterystyczną glistnika jest sok mleczny barwy pomarańczowej,wyciekający po przełamaniu łodygi. Jaskółcze ziele kwitnie od kwietnia do października. Zbieramy go w okresie kwitnienia,wraz z korzeniami i suszymy. Należy też uważać,aby łodygi nie były uszkodzone, bo wypływający sok tworzy brunatne plamy.

Surowcem jest kwitnące ziele,rzadziej korzeń, z którego otrzymuje się czyste alkaloidy.

 

Skład i działanie.

Zawiera mieszaninę kilkunastu alkaloidów (m.in. chelidoninę,sangwinarynę,protopinę),flawonoidy,olejek lotny,aminy,kwas chelidonowy i saponinę.

Przetwory działają rozkurczająco,żółciopędnie,uspokajająco,przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

 

Zastosowanie w lecznictwie domowym.

Glistnik jest najczęściej stosowany jako lek przeciwbólowy w bólach wątrobowych w kamicy żółciowej,wrzodzie żołądka,kamicy nerkowej i bolesnym miesiączkowaniu. W leczeniu ludowym świeży sok mleczny z glistnika używany jest do niszczenia kurzajek,brodawek.

 

Postać leku.

Odwar.½ łyżki stołowej ziół zalać szklanką wody o temperaturze pokojowej,wymieszać o ogrzewać pod przykryciem przez 30 minut nie dopuszczając do wrzenia. Odcedzić. Pić 3 razy dziennie po łyżce odwaru.

Odwar z dodatkiem mięty.1 łyżka jaskółczego ziela, 1 łyżka liści mięty,zalać szklanką wody o temperaturze pokojowej, wymieszać i podgrzewać przez 30 minut nie dopuszczając do wrzenia. Odcedzić. Pić 2 -3 razy dziennie po łyżce.

Nalewka z jaskółczego zielaTinctura Chelidonii Herbapolu – nalewkę można stosować w bólach brzucha, kolce jelitowej i żółciowej, w zaburzeniach i przy bolesnych miesiączkach, także pomocniczo w kamicy żółciowej i moczowej, oraz w schorzeniach wątroby z upośledzeniem wytwarzania żółci. Zalecane dawkowanie to 10 – 30 kropli nalewki w kieliszku wody, 2 – 4 razy dziennie po jedzeniu. Należy pamiętać że można ja tylko stosować z przepisu lekarza.

Chelidonina Chelidoninum hydrochloricum 0,02 Herbapolu – tabletki działają przede wszystkim rozkurczowo, znoszą ból spowodowany kolką . Stosować je można tylko z przepisu lekarza. Zalecane stosowanie 1 – 2 tabletki , 1 – 3 razy dziennie po jedzeniu.

Gastrochol Herbapolu zalecane stosowanie 1 płaska łyżeczkę proszku rozpuścić w ½ - 2/3 szklanki ciepłej wody, pić 1 – 4 razy dziennie, 1 godzinę przed jedzeniem, ma działanie pobudzające wydzielanie soku żołądkowego i jest żółciopędny, może działać silnie przeczyszczająco w tedy należy zmniejszyć dawkę, przed stosowaniem skonsultować się z lekarzem.

Uwaga!

Duże dawki przetworów glistnika mogą spowodować podrażnienie przewodu pokarmowego,objawiając się paleniem w jamie ustnej i przełyku,bólem żołądka,wymiotami.

Glistnik można stosować wyłącznie pod kierunkiem lekarza ! Świeża roślina jest bardzo toksyczna.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież