1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Żółtlica drobnokwiatowa oraz żółtlica ow…

Żółtlica drobnokwiatowa oraz żółtlica owłosiona (Galinsoga parviflora Cav. I Galinsoga quadriradiata Rusz et Pav.) Są to jednoroczne rośliny, pochodzące z Ameryki... Czytaj więcej

Przewlekłe biegunki u dzieci

Przewlekłą biegunką nazywamy schorzenie, które objawia się wydalaniem nieprawidłowych stolców w liczbie powyżej 4 na dobę lub pojedynczych, z krwią... Czytaj więcej

Nalewka z kopru ogrodowego

Koper ogrodowy – roślina o wysokiej łodydze, o liściach wiechowatych z silnym, aromatycznym zapachem. Nasiona powstają w gronach baldachowatych. Zbiera... Czytaj więcej

Kremy nawilżające i na cellulit

Kremy nawilżające. Po oczyszczeniu i odświeżeniu skóry można nałożyć ochronną warstwę kremu nawilżającego, który utrzyma jej naturalną wilgotność. Krem zabezpieczy ponadto... Czytaj więcej

Glistnik

GlistnikGlistnik -Jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.)

 

Występuje pospolicie w ogrodach,zaroślach,na przydrożach i rumowiskach,w miejscach ocienionych i wilgotnych. Wczesną wiosną lub jeszcze jesienią roślina wypuszcza przyziemną rozetę liści,następnie tworzą się nikłe łodygi z jaskrawożółtymi kwiatami,a po przekwitnięciu owoce podobne do strąków. Cechą charakterystyczną glistnika jest sok mleczny barwy pomarańczowej,wyciekający po przełamaniu łodygi. Jaskółcze ziele kwitnie od kwietnia do października. Zbieramy go w okresie kwitnienia,wraz z korzeniami i suszymy. Należy też uważać,aby łodygi nie były uszkodzone, bo wypływający sok tworzy brunatne plamy.

Surowcem jest kwitnące ziele,rzadziej korzeń, z którego otrzymuje się czyste alkaloidy.

 

Skład i działanie.

Zawiera mieszaninę kilkunastu alkaloidów (m.in. chelidoninę,sangwinarynę,protopinę),flawonoidy,olejek lotny,aminy,kwas chelidonowy i saponinę.

Przetwory działają rozkurczająco,żółciopędnie,uspokajająco,przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

 

Zastosowanie w lecznictwie domowym.

Glistnik jest najczęściej stosowany jako lek przeciwbólowy w bólach wątrobowych w kamicy żółciowej,wrzodzie żołądka,kamicy nerkowej i bolesnym miesiączkowaniu. W leczeniu ludowym świeży sok mleczny z glistnika używany jest do niszczenia kurzajek,brodawek.

 

Postać leku.

Odwar.½ łyżki stołowej ziół zalać szklanką wody o temperaturze pokojowej,wymieszać o ogrzewać pod przykryciem przez 30 minut nie dopuszczając do wrzenia. Odcedzić. Pić 3 razy dziennie po łyżce odwaru.

Odwar z dodatkiem mięty.1 łyżka jaskółczego ziela, 1 łyżka liści mięty,zalać szklanką wody o temperaturze pokojowej, wymieszać i podgrzewać przez 30 minut nie dopuszczając do wrzenia. Odcedzić. Pić 2 -3 razy dziennie po łyżce.

Nalewka z jaskółczego zielaTinctura Chelidonii Herbapolu – nalewkę można stosować w bólach brzucha, kolce jelitowej i żółciowej, w zaburzeniach i przy bolesnych miesiączkach, także pomocniczo w kamicy żółciowej i moczowej, oraz w schorzeniach wątroby z upośledzeniem wytwarzania żółci. Zalecane dawkowanie to 10 – 30 kropli nalewki w kieliszku wody, 2 – 4 razy dziennie po jedzeniu. Należy pamiętać że można ja tylko stosować z przepisu lekarza.

Chelidonina Chelidoninum hydrochloricum 0,02 Herbapolu – tabletki działają przede wszystkim rozkurczowo, znoszą ból spowodowany kolką . Stosować je można tylko z przepisu lekarza. Zalecane stosowanie 1 – 2 tabletki , 1 – 3 razy dziennie po jedzeniu.

Gastrochol Herbapolu zalecane stosowanie 1 płaska łyżeczkę proszku rozpuścić w ½ - 2/3 szklanki ciepłej wody, pić 1 – 4 razy dziennie, 1 godzinę przed jedzeniem, ma działanie pobudzające wydzielanie soku żołądkowego i jest żółciopędny, może działać silnie przeczyszczająco w tedy należy zmniejszyć dawkę, przed stosowaniem skonsultować się z lekarzem.

Uwaga!

Duże dawki przetworów glistnika mogą spowodować podrażnienie przewodu pokarmowego,objawiając się paleniem w jamie ustnej i przełyku,bólem żołądka,wymiotami.

Glistnik można stosować wyłącznie pod kierunkiem lekarza ! Świeża roślina jest bardzo toksyczna.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież