1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Mydlnica

MydlnicaMydlnica -Mydlnica lekarska,mydlik,psie goździki(Saponaria officinalis L.)

Jest to roślina dziko występująca w całej Europie i Azji. U nas spotykana w większych skupiskach na wilgotnych polach,nad rzekami,w zaroślach,na miedzach,przydrożach,nieużytkach,w pobliżu zabudowań. Przez rabunkowy zbiór została prawie wytępiona,jest również uprawiana.

Mydlnica jest byliną od 30 do 70 cm wysoką,trwałą spokrewnioną z goździkiem. Kwiaty jej są barwy białej lub różowej,zebrane na wierzchołku łodygi. Mają silny zapach,przypominający migdały. Mydlnica jest łatwa do rozpoznania ,przełamany korzeń,zmoczony i potarty,pieni się i mydli,stąd też pochodzi nazwa rośliny. Mydlnicę uprawia się w każdej glebie,w miejscach słonecznych lub półcieniu.

Zbioru korzeni dokonuje się wczesną wiosną lub jesienią. Wykopane korzenie po oczyszczeniu z ziemi i usunięciu drobnych korzonków należ wypłukać pod bieżącą wodą,pokroić i suszyć.

Surowcem jest korzeń.

 

Skład i działanie.

Korzenie i kłącza mydlnicy zawierają trójterpenowe związki saponinowe,cukry tłuszcze,fitosterole i sole mineralne(dużo manganu i żelaza oraz wapń,miedź,cynk i ślady kobaltu),a ziele także flawonoidy. Zwiększa wydzielanie śluzu w oskrzelach,ułatwia odkrztuszanie,jest typowym roślinnym lekiem wykrztuśnym.

 

Zastosowanie w lecznictwie domowym.

Mydlnica ma zastosowanie przede wszystkim w ostrych i przewlekłych nieżytach oskrzeli przebiegających z suchym kaszlem i połączonych z trudnością w wykrztuszaniu śluzu z oskrzeli. Ułatwia przyswajanie składników pokarmowych. Zewnętrznie działa przeciwobrzękowo,gojąco i lekko przeciwbakteryjnie. Hamuje też rozwój grzybów.

Postać leku.

Odwar. 1 łyżkę rozdrobnionych korzeni mydlnicy zalać szklanką wrzątku,gotować 5 minut,odcedzić. Pić 1 -3 razy dziennie po łyżce odwaru.

Odwar z dodatkiem anyżu. 1 łyżkę korzenia rozdrobnionego i 1 łyżeczkę owoców anyżu zalać szklanką wrzątku gotować 5 minut,odcedzić. Pić 1 -3 razy dziennie po łyżce odwaru.

Odwar do użytku zewnętrznego. 2 łyżki rozdrobnionego korzenia mydlnicy zalać szklanka wrzątku gotować 5 minut,odcedzić. Używać do okładów.

Nalewka z korzenia mydlnicy – Tinctura Saponariae – HerbapoluNalewka ma działanie wykrztuśne. Zalecane dawkowanie 10 – 20 kropli nalewki w kieliszku wody, kilka razy dziennie. Nalewka jest składnikiem wielu mikstur wykrztuśnych.

Mieszanka na choroby skórnezmieszać 25 g rozdrobnionego korzenia mydlnicy, 25 g ziela fiołka trójbarwnego, 25 g kłącza perzu, 50 g rozdrobnionego korzenia łopianu, 50 g ziela skrzypu, 50 g rozdrobnionego korzenia lukrecji. 1 ½ łyżki mieszanki ziół zalać 2 szklankami wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem około 5 minut, odstawić na 10 minut, przecedzić. Pić po ½ - 2/3 szklanki odwaru, 3 razy dziennie miedzy posiłkami, stosować przy dolegliwościach skórnych, w skazie moczanowej i kamicy moczowej.

Pectosol – Herbapolu -  są to krople zawierające wyciągi płynne z mydlnicy, omanu, porostu islandzkiego, hyzopu, macierzanki. Zalecane dawkowanie dla dorosłych 20 – 30 kropli w kieliszku wody, 2 – 4 razy dziennie między posiłkami, do stosowania w nieżycie gardła, utrudnionym odkrztuszaniu, w męczącym suchym kaszlu i chrypce. Jeżeli stosujemy dłużej należy zmniejszyć dawkowanie , do 15 – 20 kropli, 3 razy dziennie.

Uwaga!

Odwar z mydlnicy przyjmowany w zbyt dużych ilościach może spowodować podrażnienie żołądka i wymioty. Mydlnica podawana razem z pokarmem np. w chałwie może wywołać mdłości i wymioty,a przy dłuższym stosowaniu anemię. Niektórzy z tej racji uważają,iż do wewnątrz lepsze jest stosowanie ziela,a jako środki zewnętrzne jedynie korzenia.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież