1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Świetlik łąkowy

Świetlik łąkowy – Świetlik lekarski, ptasie oczka, świeczki( Euphrasia rostkoviana Hayne) Główny rejon naturalnego występowania świetlika to środkowa Europa. W Polsce... Czytaj więcej

Stany zapalne sromu

Stany zapalne sromu są najczęściej związane z zapaleniem pochwy i chorobami ogólnymi, wywołującymi świąd sromu. Przyczyną może być brak higieny,... Czytaj więcej

Nalewka z owsa

Składniki: 20 g suchego zielonego owsa 100 ml wódki 70 % zrobionej ze spirytusu i przegotowanej wody Wykonanie: Do słoja włożyć 20 g rozdrobnionego... Czytaj więcej

Maseczki do cery suchej

Maseczka odmładzająca do cery suchej. Składniki maseczka : 3 łyżki świeżych lub suszonych kwiatów malwy ½ małego kubka jogurtu naturalnego Przygotować ½ litra naparu... Czytaj więcej

Przywrotnik pospolity

Przywrotnik pospolityPrzywrotnik pospolity. (Alchemilla vulgaris L.)

Roślina wieloletnia,w Polsce powszechnie występująca na suchych łąkach i pastwiskach,na brzegach lasów i halach górskich. Łodygi ma prosto wzniesione,wysokości 10 -40 cm. Liście przyziemne ułożone w rozetę. Kwiaty niepozorne,żółtozielone,zebrane w gęste pączki. Cała roślina ma barwę szarozieloną,na liściach występują często kropelki rosy.

Surowiec stanowi ziele przywrotnika zbierane od maja do sierpnia,pochodzące z różnych gatunków i odmian przywrotnika.

 

Skład i działanie.

Ziele przywrotnika zawiera garbniki,substancje gorzkie,nieco olejku eterycznego,kwasy organiczne, składniki mineralne,witaminę C. Ma działanie łagodnie ściągające,przeciwbiegunkowe,hamujące nadmierną fermentację,nieznacznie pobudzające wydzielanie soku żołądkowego.

 

Zastosowanie w lecznictwie domowym.

Najczęściej stosowane jest w przewlekłych stanach nieżytowych żołądka i jelit,połączonych z bólami brzucha,utratą łaknienia,odbijaniem,skłonnością do wymiotów. Zewnętrznie odwar stosuje się do przemywania i okładów w stanach zapalnych skóry i egzemach.

 

Postać leku.

Napar. 1 łyżkę ziela zalać 1 szklanką wrzątku przykryć na 10 minut,odcedzić. Pić 2 -3 razy dzienni po ½ szklanki naparu między posiłkami.

Przywrotnik najczęściej wchodzi w skład mieszanek ziołowych, np. z liśćmi srebrnika i poziomki w przewlekłych nieżytach jelit.

Świeże,młode liście używa się do przygotowania sałatek,jako dodatek do zup,twarożku,w kuracji wiosennej. Suche liście można sproszkować i dodawać do potraw jako przyprawę oraz źródło witaminy C, szczególnie zimą.

 

Odwar - 2 łyżki ziela przywrotnika zalać 2 szklankami wody, gotować pod przykryciem na wolnym ogniu 5 minut, odstawić na 15 minut, przecedzić. Pić odwar po ¼ - 1/3 szklanki , 3 razy dziennie przed jedzeniem, w nieżytach przewodu pokarmowego i w łagodnych biegunkach. Natomiast ten sam odwar można pić po ½ szklanki 2 – 3 razy dziennie między posiłkami w łagodnych biegunkach.

 

Ten sam odwar można stosować do obmywań i okładów na skórze, oraz do płukania jamy ustnej i gardła. Natomiast do irygacji należy go rozcieńczyć równą ilością wody.

 

Ziołowa mieszanka przeciw nieżytowi jelit - zmieszać w równych częściach, ziele przywrotnika, ziele pięciornika gęsiego, ziele rdestu ptasiego, liści poziomki, liści mięty. 2 łyżki mieszanki ziół wsypać do termosu zalać 2 szklankami wrzącej wody, zamknąć termos i odstawić na 1 godzinę. Pić napar po ½ szklanki, 2 – 4 razy dziennie między posiłkami, w stanach nieżytowych jelit i w biegunce.

 

Ziołowa mieszanka do kąpieli regenerująca skóręzmieszać 100g ziela przywrotnika, 25 g rumianku lub krwawnika, 25 g kwiatów lipy lub kwiatów kasztanowca. Całą mieszankę ziół zalać 3 litrami wody, gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 5 minut, odstawić na 10 minut, przecedzić do wanny z wodą do 1/3 wysokości, o temperaturze 37 stopni, zioła wsypać do woreczka płóciennego, zawiązać i włożyć do wanny. Kąpiel powinna trwać od 15 – 20 minut. Po takiej kąpieli skóra staje się elastyczniejsza, pomaga usunąć lub zmniejszyć zmarszczki, blizny, plamy lub znamiona na skórze. Odwar ten można stosować do obmywania twarzy, do okładów na twarz, oraz na inne części ciała.

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież